Cześć!

Już niebawem spotkamy się na Waszym Ślubie 🙂 Bardzo mi zależy aby wykonać swoją pracę najlepiej jak się da. W związku z tym proszę Was o przeczytanie poniższego formularza i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Znajdziecie tutaj również kilka ważnych informacji, które ułatwią mi pracę podczas dnia Waszego ślubu.


1. Przygotowania – w miarę możliwości przygotujcie jasny pokój. Unikamy zielonych/czerwonych ścian. Jeśli nie ma możliwości, to oczywiście tam też damy rade zrobić tam dobre ujęcia, ale biały/szary/beżowy pokój byłby super. Podczas przygotowań chodzę po domu i podwórku, próbuje fotografować domowników podczas przygotowań do wesela, zapoznaje się z nimi i próbuje zyskać zaufanie 🙂 W jasnym pokoju fotografujemy dopinanie sukni, ubieranie biżuterii, poprawianie make-upu. U Pana młodego również, dopinanie guzików koszuli, zakładanie muchy/krawata. Najbardziej korzystnym scenariuszem na przygotowania jest dom pełen ludzi. Zaproście kuzynów, ciocie, przyjaciół. Zaproście wszystkich, którzy pozwolą mi “wtopić się w tłum”. Zapewni to ogrom naturalności na fotografiach 🙂 Oczywiście nie zapominamy o ustawianych zdjęciach z rodziną.

2. Przywitanie Pana Młodego i Błogosławieństwo – Zarówno w sytuacji gdy mamy tradycyjne wykupiny czy po prostu pierwsze spotkanie Młodej Pary (first look), zawsze sugeruje spotkanie przed domem. Najlepsze warunki do fotografowania zapewnia wyjście Pani Młodej do Pana młodego przed dom. Najgorszą opcją do fotografowania jest spotkanie bezpośrednio w drzwiach albo zaraz po przekroczeniu progu domu, wtedy wręcz niemożliwe jest zrobienie dobrego zdjęcia. Błogosławieństwo najlepiej przeprowadzić w największym pokoju w domu z dużym oknem. Dużo miejsca = dużo swobody.

3. Wyjście z domu i przejazd do kościoła– Gdy wsiądziecie do samochodu poczekajcie około 3-4 minut lub do momentu aż nie zobaczycie że zdążyłem wyjechać. Chodzi o to że muszę być przed Wami pod kościołem aby sfotografować Wasz przyjazd. Po prostu gdy podjedziecie pod kościół nie wychodźcie dopóki nie będę stał obok samochodu 😉 Chyba że zabieram się z Wami.

4. Wejście do kościoła i Msza Św  – Kilka minut przed rozpoczęciem ceremonii stańcie w drzwiach wejściowych i postójcie tam aż do momentu wejścia do kościoła. Podczas wchodzenia do kościoła nie patrzcie w podłogę. Patrzcie na siebie, na gości, uśmiechajcie się. Podczas mszy pamiętajcie o delikatnym uśmiechu, nie musi być to sztuczna mina, po prostu nie bądźcie przesadnie poważni przez cały czas. Podczas całego reportażu jak i podczas mszy świętej nie patrzcie w aparat. Jestem tam w roli fotografa reportera który dokumentuje cały dzień, a nie jako fotograf, który ma Wam zrobić pozowane zdjęcia portretowe. Podczas mszy zdarza mi się pojawić przed Wami, przed klęcznikiem. W tym momencie możecie złapać się za ręce, popatrzeć na siebie – gwarantuje to świetne kadry. Patrzcie sobie często głęboko w oczy i cieszcie się swoim szczęściem.

5. Wyjście z kościoła – Po wyjściu cieszcie się sobą. Jesteście już małżeństwem. Oczywiście robimy wspólne grupowe zdjęcie!

6. Pozowane zdjęcia grupowe podczas przyjęcia weselnego – Poproszę o 2 osoby do pomocy które zapraszają ludzi od stolików. Zazwyczaj są to świadkowie. Jeżeli warunki pozwolą polecam zdjęcia grupowe na zewnątrz na tle zieleni.

7. Zabawa weselna – tutaj nie ma porad. Bawcie się, to Wasza impreza 🙂 Im więcej szaleństwa tym lepiej 🙂

Podsumowując: TO JEST WASZ DZIEŃ!

Podczas całego dnia ślubu od przygotowań, ceremonię i zabawę weselną Cieszcie się sobą! Bądźcie naturalni, uśmiechajcie się dużo i okazujcie miłość. Nie traktujcie mnie jako Pana Fotografa a raczej jako swojego przyjaciela. I proszę mówcie mi po imieniu. Tylko nie “Pan Fotograf” błagam 🙂 No i nie patrzcie się w obiektyw, chyba że Wam powiem 🙂

To klucz do naturalnych i pięknych zdjęć!

Ankieta!

Proszę o uzupełnienie istotnych informacji. Część rzeczy już wiem ale umieściłem je tutaj aby mieć wszystko w jednym miejscu.

 • Date Format: DD dash MM dash YYYY
 • Proszę o tzw. trzeci numer kontaktowy. Może to być świadek bądź rodzice.
 • Prosiłbym o podanie adresów, gdzie odbędą się przygotowania, adres kościoła i adres sali weselnej.
 • Prosiłbym o podanie planu godzinowego wesela. ( Przygotowania, Msza Święta, przyjazd na sale weselną. ) Jeśli nie planowaliście, o której zaczniemy przygotowania, sugerowałbym 3-4 godziny przed mszą. Inne atrakcje na sali np: Tort weselny, Zimne ognie...
 • Napiszcie kilka zdań o Waszym ślubie, m.in. w jakim będzie stylu oraz jaką liczbę osób planujecie. Wspomnijcie też o Waszych oczekiwaniach w związku z moją pracą. Jeśli jest coś, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę podczas fotografowania to jest miejsce, żeby mnie o tym poinformować :) Zawsze staram się być obok Was i łapać najważniejsze momenty, jednak jeśli w planach macie coś mniej standardowego to ułatwi mi to pracę, jeśli będę wiedział o tym wcześniej.
 • Czy podczas wesela będzie obecna ekipa video? Jeśli tak, to prosiłbym o dane - nazwisko / nazwę studia, www/facebook
  Czy życzycie sobie, abym rozdał podczas zdjęcia grupowego na sali wszystkim gościom weselnym karteczki z adresem Waszej galerii oraz hasłem do niej.? Pozwoli to Wam uniknąć wielu pytań a i goście będą bardzo zadowoleni. Sprawdza się w 100%.
 • Usługodawcy

  Prosiłbym Was o podanie nazw, stron www różnych firm / usługodawców związanych z Waszym ślubem. O ile takowe występują :)

Oczywiście zawsze możecie do mnie zadzwonić lub napisać!

Do zobaczenia na Waszym ślubie! P.S Już nie mogę się doczekać 🙂